مسئولیت پذیری اجتماعی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مسئولیت اجتماعی شرکتی (Corporate Social Responsibility) از مباحث «اخلاق کسب‌وکار» است که به نقش شرکت‌ها و سازمان‌ها درحوزه اجتماع می‌پردازد. مسئولیت اجتماعی شرکتی مجموعه تعهداتی است که شرکت در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، دارد.

مطالبه از سازمان‌ها برای «مسئولانه عمل کردن» در قبال جامعه، موضوعی است که با گسترش روزافزون اثرگذاری آن‌ها بر محورهای تشکیل‌دهنده توسعه پایدار یعنی «اقتصاد»، «جامعه» و «محیط زیست»، در دهه‌های پایانی قرن بیستم شدت گرفته و منجر به این شده‌است که مفهومی به نام مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یا CSR در دنیای مدیریت ظهور پیدا کند. CSR در یک تعریف ساده، یعنی این‌که سازمان‌ها در مقابل جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند مسئول هستند؛ چراکه از منابع انسانی، طبیعی و اقتصادی آن استفاده می‌کنند. بر خلاف نگاه سنتی به مدیریت و کسب‌وکار، سازمان‌ها دیگر فقط در مقابل سهامداران خود مسئول نیستند و نباید فقط به افزایش سود کوتاه‌مدت سهامداران خود بیندیشند؛ بلکه انتظار می‌رود سازمان‌ها در ارتباط با ذی‌نفعان دیگر، خواسته‌های مشروع آن‌ها را هم مورد توجه قرار دهند.

مسئولیت اجتماعی یا تعهدات اجتماعی شرکت به چهار جنبه: مسئولیت اجتماعی زیست محیطی، سرمایه انسانی، خیرخواهانه و اخلاقی تقسیم شده است که مهم‌ترین آن‌ها مسئولیت اجتماعی زیست محیطی است.

علل حرکت سازمان‌ها به سوی مسئولیت اجتماعی

شرکت‌ها دریافته‌اند که برای بهره‌ور بودن، رقابت‌پذیر بودن و توانایی پاسخ‌گویی به تغییرات سریع جهانی می‌بایست مسئولانه عمل کنند. جهانی‌شدن، مرزهای جغرافیایی ملی را کمرنگ کرده و فن‌آوری، فاصله‌ها و زمان را از میان برداشته است. با این حجم وسیع از تغییرات محیطی، شرکت‌ها تمایل به افزایش توان خود برای مدیریت بر سود و ریسک داشته و از حسن شهرت و برند خود حمایت می‌کنند. همچنین جهانی‌شدن، رقابت تنگاتنگی برای جذب و نگهداشت نیروی کار ماهر، سرمایه‌گذاران و مشتریان وفادار به همراه داشته است. چگونگی پاسخ‌گویی شرکت به نیازهای کارکنان، بازار و مشتریان در گرو پایداری کسب‌وکار است.

به‌طور کلی عوامل زیر را می‌توان مهم‌ترین عوامل حرکت شرکت‌ها به سوی مسئولیت اجتماعی دانست:

  • تمایل به جهانی شدن
  • تلاش برای شفاف‌سازی کلیه فعالیت‌ها
  • تمایل کارکنان برای مشارکت در فعالیت‌های کسب‌وکار
  • موانع سیاسی و قانونی
  • تمایل مصرف‌کنندگان به استفاده از محصولات دوست‌دار محیط زیست
  • فشار کارکنان برای افزایش مسئولیت‌پذیری شرکت‌ها
  • فشار و افشاگری رسانه‌ها
  • حقوق شهروندی
  • افزایش شدید جمعیت کره زمین